ادامه تحصیل در دانشگاههای خارج کشور

ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور

بر خلاف تصوراتی که افراد از تحصیل در خارج از کشور دارند باید بدانید که حتی با بودجه‌های بسیار کم هم می توان در خارج از کشور به تحصیل پرداخت. مواردی که برای افراد مایل به تحصیل در خارج از کشور لازم است را در ادامه به طور کامل توضیح خواهیم داد. خیلی از افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند، دوست دارند برای پیشرفت در زمینه ی علمی دلخواه خود در زمینه ی بین المللی نیز گام بردارند و این مهم تنها با تحصیل نزد استادان مجرب در دانشگاه های مطرح دنیا به دست خواهد آمد. افرادی که سعی دارند برای تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کنند اکثرا از کارهایی که باید برای پذیرش انجام دهند اطلاعی ندارند. این افراد می توانند با کمک گرفتن از مشاورانی که در این زمینه تخصص دارند اقدام به جمع آوری رزومه و ارسال درخواست به دانشگاه های مطرح در سراسر دنیا کنند و در صورت وجود و امکان استفاده از بورسیه تحصیلی از آن ها استفاده کنند. در صورتی که فردی موفق به کسب بورسیه تحصیلی بشود می تواند بدون هزینه ی شخصی در کشور مورد نظر به تحصیل و زندگی بپردازد. مشاوران در این زمینه می توانند با توجه به رشته ی فرد به او بگویند که در کدام کشور و کدام دانشگاه سطح علمی بهتری برای آن رشته وجود دارد.

در ادامه با چند مورد از شرایطی که افراد مایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور باید آن را داشته باشند آشنا می شوید. سپس معرفی چند کشور به صورت خلاصه مطرح خواهد شد و برای مطالعه سایر کشورها بصورت کامل تر پیشنهاد ما به شما مطالعه مقالات مربوط به هر یک از کشور ها می باشد.

 

شرایط عمومی تحصیل در خارج از کشور:

سابقه تحصیل در یکی از مقاطع ذیل:

متوسطه نظری یا فنی حرفه‌ای جهت ادامه تحصیل در مقطع کالج

پیش دانشگاهی جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی

کارشناسی جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای پیوسته

دکترا جهت ادامه تحصیل در مقطع فوق دکترا و فرصت‌های مطالعاتی

شرایط مالی:

داشتن توانایی مالی جهت پرداخت هزینه‌های تحصیلی و زندگی در طی دوران تحصیلی

آمادگی جهت پرداخت:

هزینه بررسی مدارک و صدور پذیرش تحصیلی توسط دانشگاه

هزینه صدور روادید تحصیلی به سفارت کشور مورد نظر

آمادگی جهت رزرو:

هتل یا خوابگاه دانشجوئی در کشور مورد نظر (در بعضی موارد)

بلیط رفت و برگشت به کشور مورد نظر

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی:

رزومه شخصی شامل سوابق تحصیلی ، علمی ، تحقیقاتی ، ورزشی ، شغلی

ترجمه گواهی آخرین مدارک تحصیلی و ریز نمرات بر حسب مورد با تائید وزارت دادگستری و امور خارجه و در صورت لزوم سفارت کشور مورد نظر

پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار + کپی صفحات ۹-۲

یا تحصیل در دانشگاه به زبان انگلیسی ( IELTS و TOEFL) مدرک رسمی مربوط به آموزش زبان انگلیسی مانند

ترجمه شناسنامه بر حسب مورد

در رابطه با دانشجویان متقاضی اخذ پذیرش تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر مدارک فوق مدارک ذیل نیاز است:

توصیه‌نامه از سه استاد محل تحصیل دانشجو

ترجمۀ تز

تحقیقات

مقالات به چاپ رسیده در مجلات داخلی یا خارجی

سوابق شغلی

در رابطه با دانشجویان متقاضی اخذ پذیرش تحصیلی برای مقاطع بالاتر کارشناسی ارشد علاوه بر مدارک فوق مدارک ذیل نیز لازم است:

ترجمه سرفصل‌های تحقیقات

ارائۀ پروپوزال تحقیقاتی جهت تحقیقات در دوره دکترا

سوابق شغلی و تدریس در دانشگاه یا هیئت علمی

مدارک لازم جهت اخذ روادید تحصیلی:

۱۲قطعه عکس ۴×۳ رنگی پاسپورتی

ترجمه سند ملکی والدین یا اسپانسر

گواهی موجودی حساب بانکی والدین یا اسپانسر، حداقل معادل هزینه‌های سال اول

گواهی اشتغال به کار والدین یا اسپانسر

آزمایشات سلامت جسمانی

گواهی وضعیت سلامت جسمانی و روانی توسط پزشک

بر حسب مورد، قبولی در مصاحبه سفارت کشور مورد نظر از جمله شرایط صدور روادید تحصیلی می‌باشد.

پایان خدمت یا معافیت سربازی برای مشمولان در گروه‌های مختلف سنی در مقاطع گوناگون از جمله معافیت تحصیلی (فقط در مقاطع بالاتر از لیسانس)، جهت خروج از کشور ضروری است.

 

کشورهای ارزان برای تحصیل در خارج از کشور:

تحصیل در نروژ:

نروژ یکی از ۱۰ کشور ارزان برای تحصیل در خارج از کشور است که به دلیل دانشگاه‌های دولتی آن، برای دانشجوهای داخلی و بین‌المللی، به جز چند رشته‌ تخصصی، رایگان است. کشور‌های اروپای شمالی به علت سطح بالای زندگی و طبیعت خیره‌کننده، شناخته شده هستند و تحصیل در نروژ از این قاعده مستثنی نیست. دلیل دیگر برای تحصیل در نروژ، ارائه دروس به زبان انگلیسی در تمام سطوح و همچنین آشنایی شمار زیادی از مردم آن به زبان انگلیسی است. هرچند همانند سایر کشورهای اروپای شمالی، هزینه زندگی در این کشور بالا است و این مقدار سالانه حدود ۱۴ هزار دلار است.

تحصیل در تایوان:

یکی دیگر از کشور‌های مقرون به صرفه تایوان است. برای مثال در دانشگاه

National Taiwan University

برای رشته‌های علوم انسانی شهریه دانشگاه حدودا ۳ هزار دلار در سال است. در این کشور بیش از ۱۲۰ رشته به زبان انگلیسی در بیش از ۴۰ دانشگاه ارائه می‌شود و همچنین محل مناسبی برای یادگیری زبان ماندارین است. همچنین در تایوان سطح زندگی بالا و هزینه‌های زندگی نسبتا پایین است. هزینه اقامت در این کشور سالانه حدود ۲ هزار دلار است.

تحصیل در آلمان:

علت آن وجود دانشگاه‌های معتبر، هزینه‌های نسبتا پایین و سطح بالای زندگی در آلمان، می توان این کشور را جز محبوب ترین ها دانست. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد که مدرک کارشناسی خود را در آلمان دریافت نکرده‌اند، باید برای هر ترم مبلغ بیش از ۱۰ هزار یورو پرداخت کنند. این در حالی است که امکان دریافت بورسیه هم وجود دارد. برای پوشش هزینه‌های زندگی باید حداقل حدود ۱۰ هزار دلار صرف کنید. اما این مبلغ بیشتر به نوع زندگی و فرهنگ خرج کردن شما بستگی دارد. همچنین برخی از رشته‌ها در این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

 

تحصیل در فرانسه:

شهریه دانشگاه‌ها برای تحصیل در فرانسه و دانشجویان داخلی و بین‌المللی یکسان است. در سال ۲۰۱۵ شهریه دانشگاه‌ها برای مقطع کارشناسی ۲۰۰ دلار، برای مقطع کارشناسی ارشد ۲۸۰ دلار و برای مقطع دکتری ۴۲۵ دلار مقرر شد. اما در دانشگاه های

شهریه ها بسیار زیاد است.grandes écoles و grands établissements

هزینه زندگی در پاریس بالاتر از شهرهای دیگر فرانسه است؛ اما شاید فکر کنید که این شهر ارزش این همه هزینه را دارد، چرا که پاریس چهار بار متوالی به عنوان بهترین شهر دانشجویی در جهان شناخته شده است. اگر هنوز به زبان فرانسه تسلط کامل ندارید، می‌توانید در رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند تحصیل کنید.

 

تحصیل در مکزیک:

مکزیک با داشتن فرهنگ جالب توجه، یکی از پربازدیدترین کشورها و یکی از ۱۰ کشور ارزان برای تحصیل در خارج از کشور است که مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته و شهریه دانشگاه‌ها در این کشور متغیر است. در دانشگاه‌های خصوصی، شهریه‌ها بیشتر و در پایتخت به طور میانگین حدود ۵۵۰۰ دلار بر آورد شده است.

هزینه‌های زندگی در مکزیک کم و در حدود ۶ هزار دلار در سال است. با اینکه زبان اصلی این کشور اسپانیایی است، دانشگاه‌های مکزیک برای جذب دانشجویان بین‌المللی رشته‌های بیشتری را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

 

تحصیل در هند:

تحصیل در هند برای دانشجویانی که به دنبال هزینه‌ کمتر و تنوع فرهنگی هستند، گزینه‌ بسیار مناسبی است. اگرچه زبان هندی زبان اصلی این کشور محسوب می‌شود، اما در دانشگاه‌های آن، به خصوص در مقطع کارشناسی ارشد، به زبان انگلیسی تدریس می شود. هزینه‌ زندگی در این کشور بسیار پایین است.

برای مثال هزینه‌ استفاده از وسائل نقلیه‌ی عمومی حدود ۲۵ سنت است. شهریه دانشگاه‌ها، به دانشگاه و دوره‌ تحصیلی شما بستگی دارد که حداکثر ۷۳۰۰ دلار در سال بر آورد شده است. شما با داشتن بودجه‌ای حدود ۵۰۰۰ دلار در سال، می‌توانید زندگی راحتی در این کشور داشته باشید.

 

تحصیل در آرژانتین:

دومین کشور بزرگ در آمریکای جنوبی آرژانتین است. این کشور با طبیعت خیره ‌کننده محل بسیار مناسبی برای دانشجویانی است که به ماجراجویی و اکتشاف علاقه‌مند هستند. آرژانتین همچنین یکی از امن‌ترین کشورها در منطقه به شمار می‌رود. شما می‌توانید در دانشگاهای دولتی این کشور یه طور رایگان تحصیل کنید، ولی در دانشگاه‌های خصوصی شهریه‌ها ۵ هزار دلار و یا بیشتر است. هزینه زندگی تقریبا ۵۰۰۰ دلار و هزینه کرایه خانه ۳۵۰ دلار برای هر ماه برآورد شده است.

 

تحصیل در لهستان:

کیفیت بالای تحصیل و فرهنگ و تاریخ بی نظیر آن از مهمترین ویژگی های لهستان است. اگر به زبان لهستانی تسلط داشته باشید و امتحانات ورودی را قبول شوید، می‌توانید در رشته‌ خود رایگان تحصیل کنید. هرچند برخی از رشته‌های ارائه شده به زبان انگلیسی، سالانه هزینه‌ای در حدود ۳۰۰۰ دلار را در بر دارند. هزینه زندگی در این کشور کم است و حداکثر بودجه‌ای که لازم خواهید داشت، سالانه حدود ۸۵۰۰ دلارخواهد بود.

ورشو پایتخت این کشور، به عنوان دومین شهر ارزان در دنیا معرفی شده است QSبراساس رتبه بندی موسسه

 

تحصیل در مالزی:

کوالالامپور که پایتخت مالزی است به عنوان ارزان‌ترین شهر جهان انتخاب شده است. بر ای داشتن یک زندگی راحت دانشجویی، بودجه‌ای در حدود ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار کافی است. در خصوص شهریه، به طور میانگین مبلغ ۴۰۰۰ دلار پرداخت خواهید کرد، ولی برخی رشته‌ها ارزان‌تر هم هستند. همچنین در مالزی تعدادی از شعب دانشگاه‌های بین‌المللی مانند دانشگاه ناتینگهام انگلیس ودانشگاه موناش استرالیا وجود دارد

که این فرصت را به دانشجویان می‌دهند تا از این دانشگاه‌ها با هزینه‌ کمتر مدرک کسب کنند.

 

تحصیل در آفریقای جنوبی:

آفریقای جنوبی به خاطر داشتن طبیعت زیبا، تنوع فرهنگی و تاریخ متلاطم آن شناخته شده است. این کشور یک گزینه‌ عالی برای دانشجویان علاقه‌مند به ماجراجویی است. همچنین با هزینه‌های پایین زندگی و شهریه‌ کم دانشگاه‌ها یک کشور ارزان محسوب می‌شود. شهریه‌ها در این کشور متغیر هستند.به عنوان مثال شهریه دانشگاه برای مقطع کارشناسی ارشد، حدود ۲۷۳۰ دلار است. در حالی که برای مقطع کارشناسی رشته علوم اجتماعی، تقریبا ۳۳۹۰ دلار است. برای پوشش هزینه‌های زندگی در این کشور سالانه حدود ۷۰۰۰ دلار نیاز خواهید داشت.

 

تحصیل در فنلاند:

فنلاند یکی از کشورهایی است که در آن از امکانات متعددی که در اختیار شما قرار خواهد گرفت می توانید لذت فراوانی ببرید. امکاناتی از جمله کیفیت تحصیلی بسیار مناسب، تنوع در انتخاب رشته تحصیلی، بورسیه‌های مختلف تحصیلی و از همه مهم‌تر این مسئله است که با تحصیل در فنلاند توجه ویژه‌ای به نحوه زندگی شما خواهد شد. در واقع برای هزینه‌های مختلف شما از جمله مسکن، پوشاک، خوراک، بیمه و… کمک هزینه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هشت =