کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی

کارشناسی ارشد علوم قضایی از رشته های پر طرفداری است که از بین داوطلبان گروه آزمایشی ادبیات و علوم انسانی دانشجو می پذیرد. دانشجویانی که در این رشته به تحصیل می‌پردازند پس از طی یک دوره مشترک در صورتی که تمامی شرایط را رعایت کرده باشند و دانشگاه تشخیص دهد که آنها قابلیت ادامه تحصیل در رشته های حقوق خصوصی، حقوق عمومی، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق تجارت و حقوق خانواده را دارند می توانند در گرایش مورد نظر ادامه تحصیل دهند.

 

 

گرایش‌های این رشته

  • حقوق خصوصی
  • حقوق عمومی
  • حقوق جزا و جرم شناسی
  • حقوق تجارت، حقوق ثبت
  • حقوق خانواده (این رشته به صورت نیمه متمرکز دانشجو می پذیرد.)

 

گرایش حقوق عمومی

گرایش حقوق عمومی از گرایش های مربوط به علوم قضایی است که در آن به موضوع رابطه دولت با مردم پرداخته می‌شود. از مهمترین درس هایی که در رشته حقوق عمومی وجود دارد حقوق اساسی، حقوق اداری و حقوق مالی است. حقوق عمومی سیاسی ترین رشته حقوق است و می توان آن را حقوقی ترین رشته علوم سیاسی نام برد . این رشته می‌تواند با رشته هایی مانند فلسفه و فلسفه سیاسی و اقتصاد مدیریت و علوم سیاسی در ارتباط باشد. در واقع رشته حقوق عمومی به بررسی و تبیین اصول و موازین به ارتباط دولت و دستگاههای دولتی با اشخاص حقیقی و حقوقی در جامعه مرتبط است می پردازد.

 

 

درس های رشته کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی  در طول تحصیل

دروس مشترک بین تمام گرایش ها

عربی

حقوق مدنی

حقوق جزای عمومی

متون فقه

متون حقوقی

حقوق اساسی

حقوق جزای اختصاصی

قواعد فقه

آیین دادرسی مدنی

آیین دادرسی کیفری

اصول فقه

حقوق بین الملل عمومی

حقوق تجارت

حقوق اداری

مقدمه علم حقوق

حقوق کار

حقوق سازمان های بین المللی

اثبات دعوی اولیه

جرم شناسی

پزشکی قانونی

کارگاه آموزشی حقوق تطبیقی.

 

دروس تخصصی گرایش حقوق عمومی

مبانی حقوق عمومی

حقوق عمومی در اسلام

حقوق بین الملل عمومی

حقوق اساسی تطبیقی

حقوق اساسی کشورهای اسلامی

حقوق اداری ایران

حقوق اداری تطبیقی

 

گرایش حقوق خصوصی

از قدیمی ترین رشته های دانش حقوق گرایش حقوق خصوصی است. بسیاری از رشته هایی که در سال های گذشته در نظام آموزشی کشور به عنوان رشته های مستقل تدریس می شدند در واقع موضوع های حقوق داخلی در تقسیم بندی کلی سنتی به طور خصوصی و حقوق عمومی تقسیم می‌شود. بر اساس این تقسیم بندی تمامی رشته هایی که در ارتباط با حقوق داخلی کشور هستند در یکی از دو گروهی که گفته شد قرار می گیرند. حقوق خصوصی شامل تمامی رشته‌های است که قواعد حقوقی مورد نظر آنها رابطه اشخاص جامعه با همدیگر می باشند و حقوق عمومی تنظیم‌کننده رابطه متقابل اشخاص و دولت ها با یکدیگر می‌باشد.

 

دروس تخصصی گرایش حقوق خصوصی

حقوق مدنی تحلیلی

حقوق بین المللی خصوصی

حقوق تجارت تحلیلی

شیوه های جایگزینی حل و فصل اختلافات

مسؤلیت مدنی

تحلیل آرای قضایی

اصول و مبانی تفسیر حقوقی

زبان تخصصی…

 

 

گرایش حقوق تجارت

از وقتی که امکانات ارتباطی بین جوامع مختلف رشد کرد رابطه بازرگانی از مرزهای کشور بالاتر رفت و جنبه های بین المللی پیدا کرد. در روابط بازرگانی بین المللی عوامل خارجی قواعد حاکم بر رابطه و نظام حقوقی و حل و فصل اختلافات وجود دارد. روابط تجاری داخلی و خارجی تفاوت دارند. حقوق تجارت بین الملل از قواعدی صحبت می‌کند که بر روابط تجاری برون مرزی و روش های حل و فصل اختلافات ناشی از آن مانور دارد.

 

دروس تخصصی گرایش حقوق تجارت

حقوق تجارت تحلیلی

حقوق پیشرفته تجارت بین الملل

شیوه های جایگزین حل و فصل اختلافات

حقوق بین الملل خصوصی

تحلیل آرای قضایی

اصول و مبانی تفسیر حقوقی

زبان تخصصی

 

گرایش حقوق خانواده

گرایش حقوق خانواده در علوم قضایی از جدید ترین گرایش های حقوقی است که به طور اختصاصی به ابعاد حقوقی و مسائل مربوط به خانواده می‌پردازد.

دروس تخصصی گرایش حقوق خانواده

عقد نکاح

اسباب قرابت

حقوق والدین و فرزندان

امور حسبی

حقوق جزای خانواده

تحلیل آرای قضایی

اصول و مبانی تفسیر حقوقی

زبان تخصصی

متون فقه تحلیلی

 

گرایش حقوق جزا و جرم شناسی

گرایش حقوق جزا و جرم شناسی یکی از گرایش های علوم قضایی است که به مطالعه علمی اتفاق مجرمانه می پردازد. به علت پیچیده شدن جرم ها و پیشرفته‌تر شدن مجرمان سیستم عدالت کیفری نیز تخصصی‌تر شده است و به همین منظور دادگاه های جرایم اقتصادی به صورت ویژه تشکیل می شود و به جرایم کودک هایی که بزهکار هستند به صورت خاص رسیدگی می شود. حقوق جزا به دوقسمت ماهوی و شکلی تقسیم می شود حقوق جزای عمومی قواعد کلی و مشترک جرم و جنایت ها را بررسی می کنند و حقوق جزای اختصاصی اقتصاد جرایم را مورد مطالعه قرار می‌دهد که شرایط خاصی در آن برقرار است. به مجموعه قوانینی که برای کشف جرم و تعقیب متهم ها و تحقیق در مورد نحوه مرتکب شدن جرم صورت می‌گیرد آیین دادرسی کیفری می گویند که افراد مرجع دارای صلاحیت ،کار قضاوت را انجام می دهند.

 

گرایش حقوق ثبت

از جمله برنامه‌های علمی که برای آموزش موضوعات مهم حقوقی ثبتی صورت می گیرد حقوق ثبت اسناد و املاک است که هدف آن بالا بردن سطح اطلاعات و بینش افراد شاغل در زمینه های قضا و گسترش ابعاد حقوقی مسائل صورت ‌گرفته می باشد.

 

دروس تخصصی گرایش حقوق ثبت

حقوق مدنی ثبت

حقوق ثبت اسناد

حقوق ثبت املاک

حقوق مالکیت فکری

اجرای احکام و اسناد

حقوق اسناد الکترونیک

حقوق اراضی و املاک

تعارض قوانین اسناد

 

 

توانایی های لازم کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی

رشته ی علوم قضایی مقطع کارشناسی ارشد تنها مختص آقایان است و برای اجرا در دانشگاه علوم قضایی به ثبت رسیده است. داوطلبان گروه آزمایشی ادبیات و علوم انسانی می توانند در انتخاب رشته خود این رشته را انتخاب کنند مشروط بر اینکه قبل از انتخاب رشته فرم های مربوطه را مطالعه کرده و در فرآیند گزینش دانشگاه شرکت کرده باشند و به دین مبین اسلام گرایش داشته باشند و از سلامت جسمی و روانی برخوردار باشند همچنین عدم سوء پیشینه داشته باشند و معدل کتبی دیپلم آنها پایین‌تر از ۱۷ نباشد و معدل کل پیش دانشگاهی نباید کمتر از ۱۷ باشد همچنین این افراد باید حداکثر ۲۴ ساله باشند. هنگامی که دانشجویان دوره مشترک را سپری کردند، در هر گرایشی که صلاحیت آن ها تایید شد می توانند ادامه تحصیل دهند.

 

بازار کار، درآمد و حقوق کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی  در ایران

افرادی که در رشته علوم قضایی فارغ التحصیل می شوند این قابلیت را دارند که در امر قضاوت در محاکم جمهوری اسلامی ایران فعالیت داشته باشند و همچنین می توانند در طول دوره تحصیل از خدمات خوابگاه بیمه و خدمات رفاهی استفاده کند و از ابتدای دوره تحصیلات خود مقداری مبلغ به صورت ماهیانه دریافت می کنند و سالهایی که به تحصیل مشغول هستند جزو سابقه کاری آنها به حساب می آید .همچنین این دانشجویان تمام دروس تخصصی رشته حقوق را هم مطالعه می کنند و می توانند موقعیت های شغلی که دانشجویان حقوق خواهند داشت را نیز داشته باشند.

 

دانشگاه های پذیرنده کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی

علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری دانشجویان این رشته در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد پیوسته به صورت روزانه در دانشگاه دولتی پذیرفته می شوند.