رشته حسابداری

 

از قدیم الایام اعتقاد بر این بود که حسابداری یک فن تجربی است که باید به شیوه استاد و شاگردی یاد گرفته شود و احتیاجی به تحصیلات دانشگاهی وجود ندارد اما اگر چنین بود چرا در سال ۱۳۴۵ در آموزشگاه عالی حسابداری ملی شرکت ملی نفت ایران رشته حسابداری تاسیس شد و بعد از آن در دانشگاه تهران و بعد از این دو در سایر دانشگاههای دولتی و غیردولتی این رشته شروع به آموزش کرد؟ ما به این سوال پاسخ خواهیم داد.

علم حسابداری در واقع مانند یک سیستم منظم است که در آن عملیات جمع‌آوری ،طبقه‌بندی ،ثبت اطلاعات و خلاصه کردن آنها، همچنین تهیه گزارش‌های مالی و صورت حساب های حسابداری در شکل های مختلف انجام می گیرد تا افرادی که در سازمان‌های مختلف مثل بانک ها و غیره هستند بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند.

اگر فردی تحصیلات دانشگاهی نداشته باشد بیش از اینکه حسابدار باشد دفتردار است، زیرا گزارش این افراد مطابق استانداردهای مورد نیاز نیست و به اندازه کافی سبک و سنگین نمی شود. شخصی که تحصیلات آکادمیک نداشته باشد و به صورت تجربی حسابداری را انجام دهد نمی تواند تفاوتی بین دارایی های کوتاه مدت و بلند مدت قائل شود. نمی داند که به چه صورت باید معاملات ارزی در دفاتر ثبت می شود.

کسی که در رشته حسابداری به صورت متخصص آموزش دیده باشد می‌تواند در آینده مدیر یک سازمان یا یک شرکت بشود و به آن شرکت این ایده را بدهد که منابع را چگونه ارزیابی کنند و سرمایه گذاری کنند تا بتوانند بهترین نتیجه را داشته باشند. در واقع حسابدار یک شغل خدماتی است که وظیفه آن حسابدار، فراهم کردن اطلاعات کمی از موارد مالی است که این اطلاعاتی که حسابدار در اختیار بقیه قرار می دهد می تواند تاثیر مهمی در تصمیم گیری های اقتصادی داشته باشد.

 

هدف رشته حسابداری:

همانطور که گفته شد رشته حسابداری جز رشته‌هائی هست که به مردم خدمت می کنند و نتیجه فعالیت های یک حسابدار می تواند به تصمیمات اقتصادی افرادی که در شرکتهای مختلف کار می کنند کمک شایانی بکند. بنابراین یکی از مهمترین هدف های رشته حسابداری آموزش دادن نیروی انسانی متخصص در جمع آوری، طبقه بندی، ثبت کردن و در نتیجه خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارش‌های مالی مطابق با معیارهائی هست که شرکت ها و سازمان ها از پیش تعیین کردند. همچنین مهم است کسی که شغل حسابداری را دارد با علم روز دنیا مطابق باشد و تمام تغییرات ایجاد شده را در کارش اعمال کند تا بتواند بهترین نتیجه را کسب کند.

 

توانایی‌های‌ لازم:‌

رشته حسابداری در واقع رشته ای است که به عنوان رشته های شناور شناخته می‌شود و داوطلبان در هر سه گروه ریاضی ، تجربی و انسانی می توانند در این رشته ادامه تحصیل دهند. شخصی که شغل حسابداری را انتخاب می‌کند باید بتواند گزارش کارهای مناسب را درجامعه ارائه دهد، پس نیاز است که ادبیات فارسی وی در سطح مطلوبی باشد و نگارش خوبی را برای متون آماده شده انجام دهد.

یکی دیگر از ویژگی هایی که دانشجوی این رشته باید داشته باشد این است که بتواند ساعت های طولانی پشت کامپیوتر و میز کار با عدد و رقم ها سر و کله بزند و معادلات ریاضی را انجام دهد. همچنین نیاز است که فردی که حسابدار است علاوه بر اینکه ریاضی و ادبیات قوی داشته باشد و قدرت بدنی مناسب داشته باشد، خلاق و صبور بوده و با انضباط باشد. با توجه به تغییراتی که در روند اقتصادی کشور در حال حاضر ایجاد شده است حسابداری از جمله شغل هایی است که طرفداران زیادی دارد و افرادی که حسابداری بدانند می‌توانند امیدوار باشند که بیکار نخواهند بود و حتما در یکی از سازمان ها، ارگان ها و شرکت های خصوصی یا دولتی می توانند مشغول به کار شوند.

 

بازار کار در ایران:‌

همانطور که در بخش توانایی ها برای رشته حسابداری گفته شد فرصت هایی که برای رشته حسابداری جهت شاغل شدن وجود دارد بسیار زیاد است و شخصی که رشته حسابداری را مطالعه می کند باید امیدوار باشد که در یک شرکت کوچک یا بزرگ خصوصی، دولتی و یا سازمان‌های مختلف می‌تواند مشغول به کار شود. میزان درآمد و حقوق این افراد می‌تواند از حد پایین تا بالا باشد. با توجه به سابقه کار و میزان تحصیلات این افراد میزان حقوق آنها می‌تواند رنج گسترده داشته باشد. این افراد می‌توانند بعنوان حسابدار مالی، مدیریت قسمت مالیات، بیمه و همچنین زمینه های مختلفی که با حسابرسی و حسابداری در ارتباط هستند مشغول به کار شوند.

 

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل:‌

دروس‌ پایه‌

روانشناسی‌ عمومی‌

جامعه‌ شناسی‌

اصول‌ علم‌ اقتصاد

ریاضیات‌ پایه‌

ریاضیات‌ کاربردی‌

آمار کاربردی‌

مبانی‌ کاربرد کامپیوتر

پژوهش‌ و عملیات‌

مدیریت‌ تولید

حقوق‌ بازرگانی‌

پول‌ و ارز در بانکداری‌

مبانی‌ سازمان‌ مدیریت‌

توسعه‌ اقتصادی‌

مالیه‌ عمومی‌

روش‌ تحقیق‌

دروس‌ اصلی‌ و تخصصی‌

اصول‌ حسابداری‌

حسابداری‌ میانه‌

حسابداری‌ پیشرفته‌

حسابداری ‌صنعتی‌

حسابرسی‌

حسابداری‌ مالیاتی‌

اصول‌ تنظیم‌ و کنترل‌ بودجه‌

مدیریت‌ مالی‌

مباحث‌ جاری‌ حسابداری‌

متون‌ حسابداری‌.

 

واحدهای درسی در دانشگاه در سطح کارشناسی ارشد رشته حسابداری:

*دروس پیش نیاز وتعداد واحد       

تحلیل آماری-۲ واحد

روش تحقیق-۲ واحد

جمع واحدهای دروس پیش نیاز -۴ واحد

 

 

دروس اصلی وتعداد واحد

بررسی موارد خاص در حسابداری- ۳ واحد

سیستم های اطلاعاتی حسابداری-۳ واحد

اقتصاد مدیریت- ۳ واحد

تئوری حسابداری (۱) – ۳ واحد

تئوری حسابداری(۲ )- ۳ واحد

حسابرسی پیشرفته- ۲ واحد

حسابداری دولتی پیشرفته – ۳ واحد

حسابداری در مدیریت تکمیلی – ۳ واحد

تصمیم گیری در مسائل مالی – ۳ واحد

مباحث جاری در حسابداری -۲ واحد

پایان نامه – ۴ واحد

جمع واحدهای دروس اصلی -۳۲ واحد

جمع کل -۳۶ واحد

جمع واحدهای موثر در معدل – ۳۲ واحد

.                در بعضی دانشگاه ها این درس ها جز دروس اختیاری به حساب می اید و گذراندن ۹ واحد از این دروس ضروری است

* دروس پیش نیاز در معدل تاثیری ندارند

 

ضرایب  و تعداد سوالات هر درس رشته حسابداری و حسابرسی در دانشگاه سراسری:

 

درس زبان عمومی و تخصصی                       ضریب ۲                         ۳۰ سوال(  ۱۵سوال زبان عمومی و۱۵ سوال زبان تخصصی)

ریاضی و آمار                                           ضریب ۲                         ۴۰ سوال(  ۲۵سوال ریاضی عمومی و۱۵ سوال آمار و احتمال)

حسابداری مالی                                        ضریب۳                         ۲۰ سوال

حسابداری صنعتی                                    ضریب۲                         ۲۰ سوال

حسابرسی                                              ضریب۲                         ۲۰ سوال

 

درآمد و حقوق:

افرادی که در حسابداری فعالیت می‌کنند با عناوین شغلی مانند حسابدار و کارشناس امور مالی ، حسابرس و تحلیلگر مالی، مسئول حقوق و دستمزد، حسابرس داخلی یا کارشناس بودجه شناخته می شود.

طبق تحقیقاتی که در مورد حقوق دریافتی حسابدارها در تهران صورت گرفته است، میزان دریافتی آنها ماهانه یک میلیون و پانصد هزار تومان است. حداقل حقوق آنها ۹۰۰ هزار تومان و حداکثر میزان دریافتی آنها ۳ میلیون تومان می باشد که تمام این مبلغ ها بسته به میزان تحصیلات و سابقه کار آنها دارد.