شیوه های صحیح تست زنی در کنکور

شیوه های صحیح تست زنی در کنکور

یکی از مشکلات اکثر داوطلبان کنکور ، عدم اطلاع آن ها از شیوه درست تست زنی می باشد. از همین رو بسیاری از داوطلبان در آزمون سراسری با کمبود وقت مواجه شده و یا دچار استرس می شوند. حفظ آرامش به همراه رعایت چند نکته در جلسه آزمون می تواند زمینه ساز موفقیت داوطلب گردد. اما فراموش نشود که دانش او نیز شرط است! به این صورت نباشد که مطالعه کافی نداشته و صرف رعایت نکات تست زنی انتظار قبولی داشته باشید.باید بدانید که کسب مهارت تست زنی تنها با تمرین و حل سوالات متعدد امکان پذیر است. در ادامه به نکاتی خواهیم پرداخت که رعایت آن ها می تواند بازدهی آزمون را برای شما تا حد زیادی بهبود بخشد.

نکته قابل توجه این است که سوالات یک درس ، همگی امتیاز برابر داشته و هیچ کدام از دیگری امتیاز بیشتر یا کمتری ندارد. اما ممکن است ضرایب دروس مختلف با یکدیگر تفاوت داشته باشند. بنابراین هنگام پاسخ دهی این نکته را به یاد داشته و از صرف وقت ، بیش از حد معمول برای یک سوال خودداری نمایید. به یاد داشته باشید که پاسخ اشتباه به یک سوال ، به اندازه یک سوم ، امتیاز منفی برای شما به ارمغان خواهد آورد. از همین رو بهتر است با نحوه صحیح تست زنی آشنا شده و پاسخ های اشتباه خود را به تدریج به حداقل برسانید.

هر داوطلب دارای نقاط قوت و ضعف در دروس متفاوت است. آن ها را در نظر گرفته و بسته به توانایی خود تصمیم بگیرید که چه تعداد سوال را می توانید پاسخ دهید. در نتیجه نیاز به پاسخ گویی همه سوالات نمی باشد و تکلیف شما هم مشخص است.

۱- جهت پاسخ دهی به مجموعه سوالات هر درس ، برای خود زمانی در نظر بگیرید.

۲- سوالات را به صورت روزنامه واروبا دقت مطالعه کرده و اگر جزو سوالات آسان بود آن را پاسخ دهید.

۳- در کنار سوالاتی که به هیچ وجه جواب آن ها را نمی دانید ، علامت منها (-) قرار دهید.

۴- سوالاتی که به نظر وقت گیر و دشوار بوده و یا بین دو گزینه شک دارید را با علامت به علاوه (+) یا ضربدر (×) مشخص نمایید.

۵- در پایان هر درس اگر از مدت زمانی که برای آن در نظر داشتید ، باقی ماند به سراغ سوالات شک دار و وقت گیر آن بروید.

۶- پس از پاسخ دهی به تمام سوالات ، اگر تمام تکنیک های بالا را رعایت کرده باشید باید دارای وقت اضافه باشید. در این زمان به سراغ دروس با ضرایب بالاتر و مباحثی که جزو نقاط قوت شما می باشند ، رجوع کرده و به پاسخ گویی سوالاتی بپردازید که اطمینان بیشتری از درست بودن جواب خود داشته باشید.

۷- مسلما در آزمون سوالاتی وجود دارند که بسیار سخت و پیچیده باشند. درصورت مواجهه با آن ها دچار اضطراب نشوید و کاسه چه کنم چه کنم به دست نگیرید! آن را علامت زده و از آن با اطمینان گذر کنید.

۸- سوالات را به ترتیب دفترچه پاسخ دهید و از نگاه کردن به سوالات بعدی خودداری کنید. زیرا با این کار تنها استرس خود را زیاد می کنید.

۹- سعی کنید سوالات هر درس را زودتر از زمان مشخص شده آن ، پاسخ دهید.

۱۰- سوالات را کامل و به دقت مطالعه کرده و پس از اطمینان از جواب خود ، آن را در پاسخ نامه وارد کنید. در عین حال سعی کنید از سرعت عمل خوبی برخودار باشید.

۱۱- اگر احساس کردید که با کمبود وقت مواجه هستید ، به سراغ سوالات با ضریب بالاتر رفته و به پاسخ دهی آن ها بپردازید.

۱۲- به افعالی که در سوالات و گزینه ها به کار برده می شوند بسیار دقت کنید. (درست است و نادرست است ، بود و نبود ، می باشد و نمی باشد و …….)

۱۳- در ابتدای آزمون امکان دارد دچار دست پاچگی شوید. تجربه ثابت کرده است که هر چه استرس و عجله بیشتری داشته باشید ، پاسخ های غلط بیشتری نیز خواهید داشت. بنابراین خونسردی خود را حفظ کرده و با آرامش تمام به پاسخ گویی سوالات بپردازید.

۱۴- در عین سرعت عمل به خرج دادن در پاسخ به سوالات ، به سوالات و گزینه های آن دقت داشته باشید.

۱۵- گزینه ها را به دقت بخوانید و بر روی گزینه هایی که از اشتباه بودن آن ها اطمینان دارید خط بکشید.

۱۶- در سوالات ریاضی و دروسی که با اعداد سروکار دارند ، دقت داشته باشید که جواب آخر را با شماره گزینه  اشتباه نگیرید. به عنوان مثال پاسخ را ۳ به دست آورده اید که در گزینه ۴ است اما به اشتباه گزینه ۳ را انتخاب     می کنید درحالی که گزینه ۴ پاسخ درست سوال است.

۱۷- از گزینه های طولانی نهراسید ، ممکن است همان ها پاسخ سوال باشند.

۱۸- از سوالات طولانی واهمه نداشته باشید ، گاهی آسان ترین سوال ها هستند.

۱۹- به هنگام وارد کردن پاسخ تست در پاسخ نامه ، به شماره سوال دقت کنید.

۲۰- بسیاری از داوطلبان به تمام سوالات آزمون پاسخ داده و سپس جواب همه آن ها را به یک مرتبه وارد پاسخ نامه می کنند. این عمل ، بسیار غلط و حتی خطرناک است! ممکن است پس از اتمام پاسخ دهی با کمبود وقت مواجه شده و مهلتی برای وارد کردن پاسخ هایتان نداشته باشید. فاجعه بار تر از آن ، امکان اشتباه وارد کردن گزینه ها است. وارد کردن حتی یک گزینه اشتباه می تواند موجب اشتباه تمام سوالات بعدی گردد.

تقویت مهارت تست زنی:

مواردی که در بالا به آن اشاره شد ممکن است به ظاهر آسان باشند و با خود تصور می کنید قطعا از عهده آن برخواهید آمد. اما باید بگوییم که کاملا در اشتباه هستید! جو رقابتی که در جلسه آزمون بر همگان وارد است، حتی روی داوطلبان مسلط به آزمون هم می تواند غالب شود. چه رسد به این که مهارت خود را در تست زنی تقویت هم نکرده باشید! از همین رو لازم است قبل از رسیدن روزکنکور ، شرایطی را جهت به کار بردن تمام نکات مذکور برای خود فراهم سازید.

الف- در این راستا توصیه می شود قبل از شروع به تست زنی ، ابتدا مفاهیم را به خوبی درک کنید. تا زمانی که مفهوم مبحثی را ندانید با سوالات آن نیز غریبه خواهید بود.

ب- در منزل به حل تست های متنوع بپردازید. از سوالاتی که ظاهر سختی دارند نترسید. اگر در مدت زمانی که هم اکنون در اختیار دارید نتوانید با دشواری ها مقابله کنید ، پس هرگز نخواهید توانست بر آن فائق آیید.

ج- از حل سوالات پیچیده سر باز نزنید ، تمام سوالات کنکور که آسان نیستند! هر چه بیشتر با سوالات آشنا باشید موفق تر خواهید بود.

د- سرعت عمل در عین دقت ، بسیار اهمیت دارد. جهت افزایش سرعت عمل خود ، زمان زیادی را صرف تست زدن نمایید.

ه- اگر در سوالاتی که در منزل به حل آن ها می پردازید نکته ای وجود دارد ، اطراف همان سوال یا جایی که دوباره به آن رجوع خواهید کرد ، یادداشت نمایید.

و- اگر جواب سوالی را نمی دانید بی تفاوت از آن نگذرید ، شاید یکی از سوالات کنکور همین باشد. به کتاب یا فردی که دانش لازم را دارد مراجعه کنید و از او یاری بجویید.

ز- شرکت در آزمون های آزمایشی تستی می تواند به افزایش مهارت شما در تست زنی و آشنایی با انواع سوالات کمک نماید.

با توجه به تمامی آن چه که بیان شد می توان اظهار داشت ، اصلی ترین رکن تست زنی ، تمرین و آشنایی با سوالات کنکور و غیر کنکوری است. اما در آزمون سراسری علاوه بر تقویت مهارت تست زدن ، باید از نحوه مطالعه دروس و برنامه ریزی و تمام آن چه که برای کنکور مورد نیاز است نیز آگاه باشید. برای توفیق در این موارد با مشاور خود مشورت کنید.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =