افراد با انگیزه و ۸ ویژگی رفتاری آنها

 افراد با انگیزه و ۸ ویژگی رفتاری منحصربفرد آنها

نداشتن انگیزه در زندگی یعنی رکود و درجازدن. انگیزه همان نیروی قدرتمندی است که شما را به حرکت وامی‌دارد. بدون داشتن انگیزه حتی دستیابی به اهداف‌ِ بسیار کوچک‌تان نیز غیرممکن می‌شود. شاید متوجه شده‌ باشید که بعضی افراد ذاتا انسان‌های با انگیزه‌ای هستند. آنها هر کاری را با نهایت پشتکار دنبال می‌کنند و در اکثر مواقع به هدف‌شان می‌رسند. اگر حس می‌کنید جزء این دسته از افراد نیستید، نگران نباشید. افراد با انگیزه چند عادت مشترک دارند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. شما با تکرار و تمرین موارد زیر می‌توانید میزان انگیزه‌تان را افزایش دهید و به فرد موفق‌تری تبدیل شوید.

هرکس در درونش نیروی محرکی دارد که او را به جلو می‌راند؛ برخی افراد باید از دیگران یاد بگیرند چطور آن را پیدا کنند، اما در بقیه، این نیروی محرک به‌طور طبیعی وارد عمل می‌شود و آنها را به انجام کارهای مهم تشویق می‌کند. بیایید ببینیم افراد با انگیزه چه کارهایی را متفاوت انجام می‌دهند و چه چیزهایی می‌توانند به ما بیاموزند.

 

۱. به راه‌شان ادامه می‌دهند

افراد با انگیزه هنگام مواجهه با مشکلات، توقف نمی‌کنند. اگر یک وقت در سخنرانی عمومی‌شان خراب‌کاری کنند، در آزمونی رد شوند یا کار خجالت‌آوری بکنند، سعی نمی‌کنند آن را نادیده بگیرند. آنها اجازه نمی‌دهند اشتباهات‌شان مانع رسیدن آنها به اهداف‌شان شود. درعوض، به این اشتباهات فقط به‌چشم لحظاتی ساده در زندگی‌شان نگاه می‌کنند. آنها اشتباهاتشان را می‌پذیرند، از آنها درس می‌گیرند و به‌سراغ هدف بعدی در فهرست کارهایشان می‌روند.

جانی کَش: «از شکست نهراسید؛ از آن به‌عنوان پله‌ی ترقی استفاده کنید. در را به‌روی گذشته ببندید. سعی نکنید اشتباهات را فراموش کنید، اما در کنارشان متوقف هم نشوید و به آنها اجازه ندهید حتی ذره‌ای از انرژی، زمان یا آزادی عمل شما را بگیرند.»

۲. صبح زود از خواب بیدار می‌شوند

صبح برای اکثر مردم، پربارترین زمان روز است. درحالی‌که جهان خواب است، افراد باانگیزه در حال انجام کارهایشان هستند. صبح‌های زود، میزان حواس‌پرتی کمتر است و ایده‌های بهتری به ذهن خطور می‌کند.

زودخوابیدن و زود بیدارشدن، انسان را تندرست، ثروتمند و عاقل می‌کند. بنجامین فرانکلین

۳. زیاد مطالعه می‌کنند

هنگامی که از بیل گیتس و وارن بافت پرسیدند ترجیح می‌دهند کدام قدرت فوق‌العاده را داشته باشند، هر دوِ آنها یک جواب دادند: «توانایی سریع‌ترخواندن». افراد با انگیزه همیشه در حال یادگیری‌اند. مطالعه به شخص امکان می‌دهد به علم و آگاهیِ افرادی دست پیدا کند که زیرک‌ترین انسان‌ها بوده‌اند. افرادِ با انگیزه زمان زیادی را صرف دیدن برنامه‌های تلویزیونی نمی‌کنند و درعوض، وقت‌شان را به مطالعه اختصاص می‌دهند.

 

۴. آنها برنامه‌ریزی می‌کنند

افراد باانگیزه، کارهایشان را به شانس و اقبال واگذار نمی‌کنند. برنامه‌ریزی به افراد امکان می‌دهد کارها را سریع‌تر و بهتر انجام دهند. افراد با انگیزه این را می‌دانند و از آن استفاده می‌کنند. بعد از بیدارشدن از خواب، برای تمام کارهایی که باید در طول روز انجام دهید، برنامه‌ریزی کنید و ببینید روزتان چقدر پربارتر می‌شود.

۵. هدف تعیین می‌کنند

افراد با انگیزه همیشه برای هدفی تلاش می‌کنند. آنها می‌دانند چه می‌خواهند و به‌دنبال راه‌هایی برای دستیابی به آن هستند. دراین‌رابطه مقالات و کتاب‌های بسیاری درمورد تعیین هدف وجود دارد که می‌توانید از آنها کمک بگیرید.

 

۶. در صورت لزوم با دیگران مشورت می‌کنند

در زندگیِ همه‌ی افراد، مواقعی وجود دارد که نمی‌توانند کاری را به‌تنهایی و بدون هم‌فکری با بقیه انجام دهند. افراد با انگیزه از کمک‌گرفتن از دیگران نمی‌ترسند. آنها اجازه نمی‌دهند لجاجت و خیره‌سری، آنها را از دستیابی به اهداف‌شان بازدارد. در اغلب موارد، بهترین شخصی که می‌توانید با او مشورت کنید، همان فردی است که هر روز می‌بینید. به دیگران کمک کنید تا آنها هم به شما کمک کنند. بله، به همین سادگی!

۷. شکرگزارند

بارهاوبارها ثابت شده است شکرگزاری، شادی را افزایش می‌دهد. افرادِ بسیار باانگیزه از این مسئله آگاه‌اند و همیشه سپاسگزاری می‌کنند. این کار، آنها را متواضع نگه می‌دارد و به‌یادشان می‌آورد که در برخی مواقع، آنها نیز کمک دریافت کرده‌اند. هر روز ۵ مورد از چیزهایی را که به‌خاطرشان سپاسگزارید، در جایی یادداشت کنید. مهم نیست این موارد، بزرگ یا کوچک باشند؛ فقط ۵ چیزی باشند که به‌خاطرشان سپاسگزارید.

۸.حدومرز تعیین نمی‌کنند

افراد با انگیزه هرگز از تلاش دست برنمی‌دارند. آنها رؤیاهایشان را بدون نگرانی دنبال می‌کنند. چیزی به‌اسم «محدودیت» در ذهن آنها وجود ندارد. چند لحظه وقت بگذارید و تصور کنید در ۵ سال آینده می‌خواهید در چه موقعیتی باشید. نگران نباشید که چقدر غیرممکن به‌نظر می‌رسد. به‌یاد داشته باشید که افراد با انگیزه، حدومرزی تعیین نمی‌کنند. حالا آن را یادداشت کنید. فرد با انگیزه این برگه را جایی می چسباند، هر صبح آن را می‌خواند و هر روز برای رسیدن به آن تلاش می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =